Vi bygger framtidens mötesplatser

Med kunskap och kvalitet säkrar vi hela kedjan från skiss till slutprodukt. Stort eller litet byggprojekt spelar mindre roll. Känslan av att se hur en byggnad växer är densamma.

Våra tjänster

Välkommen till Faradium Bygg

Vi utför alla typer av ny- och ombyggnationer med inriktning mot företagskunder. Med mångårig erfarenhet inom byggbranschen och en kompetent personalstyrka, som idag består av 30-tal medarbetare, erbjuder vi kvalitet och expertis. Våra kunder finns bl.a. inom Industrin, Fastighetsbolag, Svenska kyrkan, Kommun och Landsting.

En trygg byggpartner du kan lita på.

Tjänst

Entreprenad

Vi utför såväl stora som små entreprenader. Från skiss till färdig produkt.

Tjänst

Industri

Inom industri har vi underhållsavtal och byggprojekt åt bl.a SCA och Imerys.

Tjänst

Byggservice

Ramavtal gentemot Diös, Ikano, Volvo, Norrporten, Kyrkan mfl.

Vill du veta mer om våra tjänster?

Kontakta oss

Behöver du en entreprenör som säkrar hela byggprocessen? Vi har verktygen som krävs för att ditt projekt ska bli lyckat. Kontakta oss så berättar vi mer om våra smarta arbetssätt och konsten att planera rätt.

  • Håkan Söderlind
    hakan@faradiumbygg.se
    Delägare
    070-620 23 30
  • Lars Norberg
    lars@faradiumbygg.se
    Delägare
    070-544 41 54
  • Kina Selin
    kina@faradiumbygg.se
    Administration, ekonomi
    070-558 37 30
  • Jens Säterberg
    jens@faradiumbygg.se
    Byggservice/Entreprenad
    073-275 40 69
  • Thomas Norberg
    thomas.norberg@faradiumbygg.se
    Industri/Entreprenad
    070-684 96 23
  • Tomas Herkules
    tomas@faradiumbygg.se
    Inköp/Handläggare
    070-260 26 51
  • Kenneth Granholm
    kenneth@faradiumbygg.se
    Faradiumbygg Umeå AB
    070-5412048
  • Marcus Halvarsson
    marcus@faradiumbygg.se
    Faradiumbygg Umeå AB
    070-3400425